Visszatért a halálból a harminc évig kihaltnak hitt tündérlámpás
Egy harminc éve kihaltnak hitt növényt találtak Japánban. A tündérlámpás néven is ismert thismia kobensis varázslatos módon világítja meg az erdők talaját.
A felfedezésről az IFL Science írt rövid összefoglalót.
A tündérlámpás a biolumineszcens növények egy másviláginak tűnő fajtája. Ellentmondva mindennek, amit a növényekről tudunk, nincs szüksége napfényre az energia előállításához – pontosabban lenne, csak nem teszi. A növények zöld színtesteikkel a napfény segítségével alakítják át a vizet és szén-dioxidot szerves vegyületekké, így táplálkoznak, nyernek energiát. Ez a furcsa növény fotoszintézis helyett viszont más föld alatti organizmusokon élősködik, így túlélése nagymértékben függ a környezet egészségétől.
A tündérlámpások furcsa családja
A tündérlámpást először 1992-ben fedezték fel a japán Hyogo prefektúrában, Kobe városában. Később egy ipari komplexumot építettek az őshazájában, és sokáig kihaltnak hitték. Most viszont megtalálták a Hyogo prefektúra Sanda városában, így ez a tudomány által ismert legészakibb Thismiaceae faj.
A Thismiaceae tündérlámpások jellemzője, hogy nem fotoszintetizálnak, és rendkívül ritkák. A növény nagy része a föld alatt marad, de színes virágaik a gombákhoz hasonlóan a talaj fölé emelkednek. Nemcsak nehéz észrevenni őket, mivel alig emelkednek ki az erdő talajából, de úgy gondolják, hogy a gyenge minőségű talaj és a gombákon keresztül történő energiaellátás miatt csak nagyon specifikus területeken nőhetnek.
Nagy meglepetést okozott tehát, hogy a T. kobensist három évtized után, 30 kilométerre a feltételezett elterjedési területétől találták meg. Újbóli felfedezése lehetőséget adott arra is, hogy frissítsük a T. kobensisről eddig csak egy hiányos múzeumi példány alapján leírt ismereteinket.
Sikerült megállapítaniuk, hogy a T. huangii hasonló fajtól rövid és széles gyűrűje, valamint a stigmáján található sok rövid szőrszál alapján lehet megkülönböztetni. Továbbá, mint az eddig felfedezett legészakibb tündérlámpás faj, betekintést engedett e különös növények biogeográfiájába és evolúciós történetébe. Nemcsak a kinézetük különös, hanem biolumineszcenciájukkal az erdő talaját is megvilágítják.
A növényvilág élősködője
A tündérlámpások különösen ravaszak, ha tápanyagcseréről van szó. A kutatók úgy gondolják, olyan növényekből fejlődtek ki, amelyek szimbiózisban éltek a mikorrhiza gombákkal. A növények tápanyaghálózatból profitáltak, miközben a napfényből nyert energiával kisegítették a gombákat.
A tündérlámpások azonban nem tartják be az alku rájuk eső részét. A hálózatból táplálkoznak anélkül, hogy cserébe bármit is adnának. A táplálékszerzésnek ezt a megközelítését mikoheterotrófiának nevezik, és ez azt jelenti, hogy a tündérlámpások – nagyon körülményes módon – a mikorrhizahálózattal kereskedő, fotoszintetizáló növényekből nyerik az energiát.
A mikoheterotrófok összességében nem nagyon hasonlítanak a növényekre. Nincsenek leveleik, életük nagy részét a föld alatt töltik, és csak rövid ideig virágoznak olyan alkotásokkal, amelyek inkább hasonlítanak kis földönkívüliekre, mint növényekre.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén